Jak przygotować organizację na zwiększenie zasobów IT w infrastrukturze?

Dowiedz się, jak zapanować nad powiększającą się infrastrukturą IT

Spis treści

Zamawiam kontakt

Zwiększająca się infrastruktura IT w organizacji

Rozstająca się infrastruktura informatyczna w przedsiębiorstwach jest zjawiskiem naturalnym. Wiąże się nie tylko z rozwojem firmy, cyfryzacji, ale także ze zmianami zachodzącymi w kulturze pracy, takimi jak pandemia. Spowodowała ona konieczność zakupienia większej liczby laptopów, aby umożliwić pracownikom wykonywanie pracy zdalnej. Jednak należy mieć na uwadze, że niekontrolowany wzrost środowiska IT może wiązać się z poważnymi konsekwencjami dla firmy. Przede wszystkim coraz trudniejsze staje się zachowanie porządku w zasobach oraz weryfikowanie czy zainstalowane programy są legalne lub czy ilość wykupionych licencji jest właściwa. Dodatkowo w związku z powiększającą się infrastrukturą IT proces inwentaryzowania sprzętów także może zacząć stawać się bardziej czasochłonny. Jednorazowy spis urządzeń niestety zaczyna być już niewystarczający. W związku z tym warto przyjrzeć się rozwiązaniom w zakresie inwentaryzacji oraz zaznajomić się z dobrymi praktykami, które pozwolą na bieżąco kontrolować zasoby IT.

Infrastruktura IT

Zagrożenia związane z brakiem monitoringu infrastruktury IT

Monitorowanie infrastruktury IT to jeden z kluczowych elementów poprawiania bezpieczeństwa w organizacji. Niekontrolowany rozwój środowiska informatycznego firmy prowadzi m.in. do powstania zjawiska zwanego shadow IT, czyli wdrożenia przez pracowników oprogramowań informatycznych bez wiedzy lub poza kontrolą zespołu zajmującego się bezpieczeństwem. Kolejnym zagrożeniem związanym z brakiem monitoringu rozrastającej się infrastruktury IT jest przeciążenie działów IT. To w połączeniu z brakiem kontroli nad urządzeniami może doprowadzić do wzrostu podatności organizacji na cyberataki. Głównie wynika to z faktu zwiększenia sprzętów IT podłączonych do sieci. Rozległa i rozbudowana infrastruktura informatyczna stanowi więc łatwy cel dla cyberprzestępców.

Jakie elementy infrastruktury IT należy monitorować

System eAuditor do monitorowania infrastruktury IT

Niekontrolowany rozrost infrastruktury informatycznej przedsiębiorstwa wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi i systemów IT. Pozwolą one w łatwy i przejrzysty sposób monitorować wszystkie zasoby IT, takie jak komputery stacjonarne, laptopy, drukarki, data center (centrum danych) czy innego typu urządzenia znajdujące się w organizacji. Jednym z takich systemów jest eAuditor, który umożliwia monitorowanie i zarządzanie zasobami IT. Wspiera i uzupełnia procesy operacyjne zarządzania przedsiębiorstwem, zapewniając możliwość elastycznego i efektywnego rozwoju. Poniżej znajdziesz 3 kluczowe korzyści wynikające z zastosowania systemu eAuditor do monitorowania infrastruktury IT:

– minimalizacja ryzyka – efektywnie funkcjonujący system IT eliminuje ryzyko na wypadek kontroli legalności oprogramowań, zapewniając tym samym bezpieczeństwo zarządowi oraz prestiżowy wizerunek firmy,

– oszczędności finansowe – klient ma możliwość określenia, które zasoby są w organizacji niezbędne oraz w jakim stopniu są wykorzystywane. Pełna i aktualna informacja określająca infrastrukturę informatyczną zapewnia optymalne inwestycje w tym obszarze i generuje znaczące oszczędności,

– bezpieczeństwo organizacji – system eAuditor zapewnia podstawową ochronę biznesową oraz prawną. Skutecznie chroni przed wyciekiem danych osobowych, do którego mogłoby dojść w wyniku nieostrożności lub niewiedzy pracownika.

Może Cię zainteresować

2024-11-18T15:41:15+01:00