Inwentaryzacja oprogramowania
- Inwentaryzacja aplikacji i pakietów
- Inwentaryzacja oprogramowań
Inwentaryzacja oprogramowania
W systemie eAuditor możliwe jest przeprowadzenie inwentaryzacji oprogramowania, które jest zainstalowane na komputerach. Administrator dostaje wgląd do szczegółowej listy zawierającej informacje dotyczące:
- nazwy aplikacji / pakietu,
- wykorzystanej wersji,
- producenta aplikacji /pakietu,
- typu licencji,
- liczby instalacji,
- kategorii aplikacji / pakietu.
Możliwe jest określenie przez administratora czy dana aplikacja / pakiet jest zabroniona, zalecana, dodatkowa czy nieokreślona. To pozwala na szybkie uzyskanie listy aplikacji np. zalecanych wraz ze wskazaniem komputerów.
Pakiety w systemie eAuditor to zgrupowane aplikacje ze względu na określoną w systemie lub producenta zmienną. Przykładem pakietu jest pakiet MS Office w ramach którego dostępne są aplikacje takie jak: Word, Excel, PowerPoint itd.
Identyfikacja oprogramowania dla celów inwentaryzacji przebiega w sposób dualny, dzięki czemu zapewnia wysoką skuteczność wykrycia aplikacji/pakietów. Metoda ta polega na zestawieniu zmiennych: wpisu w rejestrze oraz pliku wykonywalnego (*.exe) z wzorcem aplikacji / pakietu.
Bazy wzorców
Odczyt zainstalowanych aplikacji oraz pakietów polega na dopasowaniu wykrytego oprogramowania do jego odpowiednika w bazie wzorców. W celu zachowania wysokiego poziomu prawidłowości należy na bieżąco aktualizować bazy wzorców. W systemie eAuditor dostępne są dwa rodzaje bazy wzorców:
Publiczna baza wzorców
Publiczna baza wzorców jest uaktualniana na bieżąco w ramach automatycznych aktualizacji systemu eAuditor. Ta baza zawiera szeroki katalog znanych aplikacji i pakietów oprogramowania, które są regularnie aktualizowane przez dostawców systemu. Dzięki temu, administratorzy mają pewność, że najnowsze wersje popularnych programów są zawsze rozpoznawane i prawidłowo klasyfikowane. Publiczna baza wzorców jest idealnym rozwiązaniem dla organizacji, które chcą minimalizować nakład pracy związany z ręcznym zarządzaniem wzorcami oprogramowania.
Prywatna baza wzorców
Tworzona indywidualnie przez administratora organizacji. W momencie jej uruchomienia system będzie traktował ustawione w niej parametry priorytetowo, co oznacza, że dopasowanie oprogramowania będzie najpierw sprawdzane względem prywatnej bazy wzorców przed sprawdzeniem w bazie publicznej. Prywatna baza wzorców umożliwia organizacjom dostosowanie rozpoznawania oprogramowania do specyficznych potrzeb i wymagań, w tym oprogramowania własnego lub rzadko spotykanych aplikacji, które mogą nie być obecne w publicznej bazie. Administratorzy mogą dodawać, usuwać i modyfikować wpisy w prywatnej bazie wzorców, zapewniając, że wszystkie używane w organizacji aplikacje są prawidłowo rozpoznawane i zarządzane.
Aktualizacja bazy wzorców odbywa się w pełni automatycznie.