Inwentaryzacja IT
- Inwentaryzacja komputerów i serwerów
- Inwentaryzacja systemów
- Inwentaryzacja plików
- Inwentaryzacja drukarek
- Magazyn IT
- CMDB
Czym jest inwentaryzacja IT?
Proces inwentaryzacji IT jest formalnym obowiązkiem każdej organizacji i polega na sporządzeniu wykazu wszystkich dostępnych sprzętów informatycznych w firmie. Zazwyczaj przeprowadza się ją ostatniego dnia każdego roku obrotowego. Nie jest to jednak sztywny termin. Celem inwentaryzacji jest sprawdzenie rzeczywistego stanu urządzeń w przedsiębiorstwie oraz rozliczenie osób, które są przypisane do danego sprzętu komputerowego i odpowiadają za jego eksploatację. Proces ten obejmuje także odpowiednie oznakowanie każdego urządzenia w organizacji i wprowadzenie go do bazy danych.
Elementy składowe
System umożliwia przeprowadzenie automatycznej inwentaryzacji, usłudze eAgenta zainstalowanej i uruchomionej na urządzaniach. Inwentaryzacja IT obejmuje:
- inwentaryzację komputerów i serwerów,
- inwentaryzację serwerów wirtualizacji i maszyn wirtualnych,
- inwentaryzację systemów operacyjnych,
- inwentaryzację aplikacji i pakietów,
- inwentaryzację plików,
- inwentaryzację drukarek,
- inwentaryzację wszystkich typów urządzeń,
- inwentaryzację materiałów eksploatacyjnych,
- CMDB (Centralne Repozytorium Zarządzania Konfiguracją).
Korzyści
Metody inwentaryzacji
W celu przeprowadzenia inwentaryzacji konieczne jest odpowiednie przygotowanie infrastruktury, aby możliwe było odczytanie ewid urządzeń. Określenie posiadanych zasobów informatycznych w organizacji może być wynikiem:
- Ręcznego skanowania kodów inwentarzowych
W tym celu należy wygenerować kody kreskowe, które zostaną wykorzystane następnie jako znaki indentyfikacyjne naklejone na poszczególne urządzenia. System eAuditor odczytuje aż 17 rodzajów kodów (w tym kody QR), których zeskanowanie pozwala na zewidencjonowanie urządzeń w organizacji. Stworzone w systemie eAuditor kody można wydrukować na dowolnej drukarce. Samo skanowanie odbywa się przy użyciu aparatu w telefonie lub dedykowanej aplikacji (e-Inventory).
Dzięki możliwości manualnego dodawania typów urządzeń do systemu, organizacje w praktycznie każdej branży (np. produkcyjnej, technologicznej, medycznej) mogą prowadzić inwentaryzację sprzętu komputerowego.
- Automatycznego skanowania urządzeń podłączonych do sieci
W tym celu wykorzystuje się wbudowany skaner sieci, który między innymi za pomocą protokołu SNMP odczytuje dostępne urządzenia w sieci. Administrator sam może określić częstotliwość skanowania, aby była zgodna z wewnętrznymi wymaganiami. Zaleca się wykonanie skanowania przed samym procesem wykonania inwentaryzacji, ponieważ w systemie wyświetlane będą najbardziej aktualne dane.