Skuteczne monitorowanie urządzeń w sieci
Dowiedz się, jak zapewnić bezpieczeństwo i niezawodność urządzeniom w sieci
Dlaczego monitorowanie urządzeń w sieci jest ważne?
Monitorowanie urządzeń w sieci jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i niezawodności działania sieci. Poniżej przedstawiamy 4 powody wskazujące, że ten proces jest niezbędny dla bezpiecznego funkcjonowania każdej organizacji.
- Wykrywanie zagrożeń – monitorowanie sieci umożliwia wykrywanie nieprawidłowości w działaniu urządzeń oraz ataków hakerskich, wirusów i innych zagrożeń.
- Optymalizacja wydajności – dzięki monitorowaniu sieci możliwe jest optymalizowanie jej wydajności oraz urządzeń, co przekłada się na większą niezawodność i wydajność pracy.
- Planowanie strategii – monitorowanie sieci umożliwia zbieranie i analizowanie danych, co pozwala na planowanie strategii zarządzania infrastrukturą sieciową oraz skuteczniejsze administrowanie urządzeniami.
- Zgodność z przepisami – monitorowanie sieci jest ważne z punktu widzenia zgodności z przepisami oraz normami bezpieczeństwa, co jest szczególnie istotne dla firm i instytucji publicznych.
Jakie urządzenia powinny być monitorowane w sieci?
Obecnie coraz więcej przedsiębiorstw i instytucji korzysta z różnego rodzaju sieci komputerowych, w tym sieci LAN (Local Area Network) oraz sieci WAN (Wide Area Network). W związku z tym coraz większe znaczenie ma monitorowanie urządzeń, aby zapewnić bezpieczeństwo i niezawodność ich działania. Poniżej wskazujemy, które urządzenia powinny być monitorowane oraz jakie informacje warto weryfikować.
Serwery – są kluczowe dla działania organizacji, ponieważ obsługują wiele zadań, takich jak udostępnianie plików, przechowywanie danych, udostępnianie aplikacji oraz obsługę poczty elektronicznej. W tym przypadku warto kontrolować parametry takie jak wykorzystanie procesora, pamięci, połączeń sieciowych oraz stan dysków twardych.
Urządzenia końcowe – takie jak komputery, laptopy, telefony komórkowe i tablety, są również ważne dla bezpieczeństwa sieci. Warto kontrolować ich stan, aktualizacje oprogramowania i obecność potencjalnych zagrożeń, takich jak wirusy czy malware. Można również monitorować aktywność użytkowników oraz ich połączenia.
Aplikacje – które działają na serwerach i urządzeniach końcowych, również powinny być monitorowane. Warto sprawdzać ich stan, wykorzystanie zasobów oraz wykrywać nieautoryzowane próby dostępu.
System eAuditor do monitorowania urządzeń w sieci
System eAuditor to zaawansowane narzędzie służące do monitorowania urządzeń i infrastruktury sieci. Posiada wiele funkcjonalności umożliwiających m.in.:
Skanowanie urządzeń i portów
Pozwala na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i automatyczne powiadomienie administratora IT o ich wystąpieniu. Umożliwia także skanowanie urządzeń manualnie, za pomocą harmonogramu lub wykorzystując żądania DHCP. Dodatkowo, dzięki możliwości skanowania portów możliwe jest monitorowanie usług.
Sprawdzenie informacji o urządzeniach, takich jak switche oraz porty
Dzięki wsparciu dla protokołu SNMP system eAuditor umożliwia identyfikację portów wolnych oraz zajętych. W systemie dostępna jest również predefiniowana lista 130 portów z podziałem na następujące kategorie, zdefiniowane w systemie: czat, gry, pee to peer, streaming, usługa podstawowa, usluga podstawowa (szyfrowana) czy złośliwe oprogramowanie. Wszelkie nieprawidłowości w infrastrukturze sieciowej są sygnalizowane w konsoli administracyjnej, dzięki czemu możliwe jest szybkie zareagowanie na pojawiające się usterki.
Monitorowanie zasobów infrastruktury m.in. aplikacji komputerowych, komunikatorów czy aplikacji peer to peer
Za pomocą systemu eAuditor możliwe jest przeprowadzenie inwentaryzacji zasobów IT, gdyż skaner przekazuje informacje o adresach IP i kartach sieciowych (MAC). Dodatkowo system zbiera informacje o jakości połączenia, uwzględniając czas odpowiedzi serwisów (usług) podawany w milisekundach oraz ilość dostarczonych informacji (ilość pakietów dostarczonych, straconych oraz procent strat).
Może Cię zainteresować