Monitorowanie wsparcia systemów operacyjnych

Security Dashboard systemu eAuditor umożliwia sprawdzenie, na ilu komputerach wygasło wsparcie

Spis treści

Zamawiam kontakt

Czym jest wsparcie systemu operacyjnego?

Każdy producent systemu operacyjnego wspiera swój produkt przez określony czas, dodając uaktualnienia oraz świadcząc wsparcie dla nowego sprzętu, m.in. poprzez udostępnienie sterowników lub innych narzędzi zapewniających kompatybilność sprzętu z systemem operacyjnym. Przykładowo nowe procesory, płyty główne, karty graficzne oraz inne podzespoły. Co ciekawe nie tylko systemy Microsoft mają ograniczony okres wsparcia technicznego. W przypadku Linuxa zawsze dostępne są dwie wersje systemu:

  1. LTS (Long Time Support) – są to wersje systemu wspierane przez okres 5 lat.
  2. Zwykłe (normal) – w których wsparcie jest świadczone przez 9 miesięcy od wydania danej wersji.

Wsparcie oferowane przez Microsoft

W przypadku systemów Microsoftu cykl życia produktów (nie tylko systemów) wygląda następująco:

  • Dziesięć lat wsparcia technicznego (co najmniej pięć lat podstawowego wsparcia technicznego i co najmniej pięć lat wsparcia dodatkowego) na obsługiwanym poziomie dodatku Service Pack produktów dla firm, deweloperów oraz komputerowych systemów operacyjnych. Aby można było skorzystać z pomocy technicznej, klienci mogą być zobowiązani do wdrożenia najnowszej aktualizacji. Do niektórych produktów pomoc techniczna może być oferowana na okres dłuższy niż 10 lat. Wyjątki opisano w tym artykule.
  • Pięć lat wsparcia podstawowego na obsługiwanym poziomie dodatku Service Pack dla produktów konsumenckich i multimedialnych.

(źródło: Microsoft)

Microsoft posiada dwa różne rodzaje wsparcia dla swoich systemów. Daty różnią się w zależności od wersji oraz wgranego Service Packa. Przykładowo Windows 7 w wersji RTM bez Service Pack’a miał okres wsparcia o wiele krótszy niż Windows 7 z Service Pack’iem. Microsoft podobnie jak Linux ma wersje systemów z wsparciem długoterminowym – LTSC/LTSB oraz kanał obsługi długoterminowej Long-Term Servicing Channel – dawniej Long Term Servicing Branch (LTSB). Są one pozbawione pakietów i niepotrzebnych dodatków zawartych, np. w Home. Dodatkowo ich poziom szpiegowania jest na poziomie wersji Enterprise oraz LoT.

Rodzaje wsparcia technicznego w systemie Microsoft

Microsoft udostępnia dwa poziomy wsparcia dla swoich systemów:

  • podstawowe,
  • dodatkowe.

(źródło: Microsoft)

Można łatwo zauważyć, że Microsoft wprowadza dwa rodzaje aktualizacji swoich systemów:

  1. Serwisowe – zawierające poprawki wykrytych błędów oraz luk, które są najbardziej istotnymi aktualizacjami w celu zachowania bezpieczeństwa.
  2. Rozwojowe – aktualizacje zawierające nowe funkcje w systemie, które nie wpływają na poprawę bezpieczeństwa komputera.

Aktualizacje serwisowe są wydawane z reguły w pierwszy wtorek każdego miesiąca, lecz nie jest to regułą. Może się zdarzyć tak, że aktualizacja jest na tyle istotna dla bezpieczeństwa, że jest wydawana natychmiast po jej wykryciu. Natomiast aktualizacje rozwojowe są wydawane dwa razy w roku – zwykle w okolicach października oraz kwietnia.

Monitorowanie systemów w eA

Jak system ułatwia kontrolę nad monitoringiem z punktu widzenia bezpieczeństwa?

Kompleksowe rozwiązanie eAuditor posiada funkcjonalność, która nazywa się „Security Dashboard”. Jego celem jest monitorowanie istotnych wskaźników dla bezpieczeństwa danych oraz użytkownika. W kategorii System operacyjny informuje o liczbie komputerów z systemami, na których wsparcie zostało zakończone.

Security Dashboard w systemie eAuditor

Po wybraniu lewym przyciskiem myszy danego widgetu, zostanie wyświetlona lista komputerów wraz z wersją systemu operacyjnego, którego wsparcie zostało zakończone. Użytkownik ma także wgląd do dodatkowych informacji, które ułatwią identyfikację komputera oraz codzienną pracę administratora sieci. Oprogramowanie umożliwia więc kompleksowe podejście do monitorowania sieci i obsługi klienta.

2024-11-18T15:36:45+01:00