Monitorowanie aplikacji

Dowiedz się, jak skutecznie monitorować aktywności uruchomionych aplikacji

Spis treści

Zamawiam kontakt

Monitorowanie aplikacji – zobowiązania pracodawców

Pracodawca powinien poinformować pracowników o monitorowaniu wydajności aplikacji znajdujących się na ich komputerach służbowych. Co najważniejsze – musi to nastąpić, zanim rozpocznie się monitoring aplikacji i komputerów w czasie rzeczywistym. Pracownicy powinni podpisać więc stosowne regulaminy lub oświadczenia.

Monitoring aplikacji internetowych i komputerów jest możliwy, o ile zostały spełnione poniższe warunki:

  • pracodawca poinformował pracowników o stosowaniu takiej formy kontroli ich pracy (np. w regulaminie);
  • sprawdzanie aktywności nie ma charakteru stałego;
  • monitorowanie dotyczy grupy pracowników, a nie jedynie poszczególnego użytkownika, chyba że istnieje uzasadniona przesłanka do tego typu działań.
Jak monitorować komputery pracowników?

Korzyści wynikające z monitorowania aplikacji

Do głównych korzyści wynikających z monitorowania aplikacji znajdujących się na komputerach służbowych można zaliczyć:

  • zwiększenie wydajności pracy pracowników – monitoring aplikacji pozwala ustalić, w jaki sposób pracownicy wykorzystują programy komputerowe. W szczególności dotyczy to działań niezwiązanych z obowiązkami służbowymi. Tego typu praktyki, oprócz zmniejszenia wydajności pracowników, mogą zagrażać bezpieczeństwu organizacji,
  • wyeliminowanie nieefektywnych aplikacji – monitoring pozwala ocenić efektywne używanie aplikacji służbowych. Jeśli wybrane aplikacje nie są używane przez pracowników lub są używane w stopniu znikomym, administrator IT może podjąć decyzję o zaprzestaniu ich wykorzystywania. Dane zebrane w systemie pozwalają podjąć decyzję o optymalizacji posiadanych licencji. A co za tym idzie – zmniejszyć koszty utrzymania oprogramowania.
  • zwiększenie bezpieczeństwa – administrator poprzez monitoring może sprawdzić użycie aplikacji typu portable, które często są podatne na ataki malware. Stanowią one potencjalne źródło wycieku danych, przed którymi dzięki tej funkcjonalności możemy się uchronić.

Jak monitorować aktywność i wydajność aplikacji w systemie eAuditor?

Proces monitorowania aplikacji w systemie eAuditor odbywa się w następujący sposób. Rozpoczynamy go od ustawienia odpowiedniej konfiguracji, a następnie przesyłamy ją na wskazane komputery.

Monitorowanie aplikacji

Po włączeniu funkcjonalności, system eAuditor rozpocznie generowanie wykazu wszystkich uruchomionych aplikacji i procesów. System sklasyfikuje procesy zarówno pod kątem godziny ich uruchomienia, godziny zatrzymania, jak i łącznego czasu korzystania z danej aplikacji.

Monitorowanie aplikacji

Dodatkowo – analizując stopień wykorzystania danej aplikacji – system wskaże, jak długo użytkownik miał uruchomioną aplikację i przez jaki czas aktywnie z niej korzystał. 

Monitorowanie aplikacji

Co więcej, jeśli wybrana aplikacja ma możliwość pracy w wielu oknach, to system poinformuje nas, które z nich i jak długo są aktywne. Na przykładzie aplikacji Word, system informuje nas o tym, które dokumenty są otwarte i jak długo użytkownik z nich korzystał. Ten sam rezultat uzyskamy podczas monitorowania wszystkich aplikacji tekstowych.

Może Cię zainteresować

2024-12-16T16:35:40+01:00