Blokowanie stron www w pracy

Dowiedz się, jak wzmocnić wydajność pracy pracowników i skutecznie zabezpieczyć dane

Spis treści

Zamawiam kontakt

Monitoring odwiedzanych stron internetowych

Niejednokrotnie zdarza się tak, że w czasie, w którym pracownik powinien wykonywać obowiązki służbowe, przegląda różne strony internetowe, czy sprawdza swoją prywatną pocztę. Jeśli działania te powtarzają się nagminnie, wówczas przynoszą znaczące straty dla firmy. Takie zachowanie posiada nawet specjalne określnie, jakim jest cyberslacking. Odnosi się do sytuacji, w której pracownik korzysta do celów prywatnych z zasobów systemu internetowego lub służbowego komputera. Dotyczy takich działań jak np. granie w gry online, oglądanie seriali, czy wcześniej wspominane przeglądanie nieproduktywnych stron internetowych. To znacząco spowalnia czas wykonywanych przez pracownika zadań, a już na pewno nie sprzyja efektywności jego pracy. Cyberslacking bywa też bardzo często przyczyną rozwiązania umów. Niektórzy z właścicieli firm zapobiegają takim działaniom, decydując się na blokowanie dostępu do stron typu: Pudelek, Onet, Allegro czy serwisów społecznościowych. Warto pamiętać także o tym, że odwiedzanie witryn internetowych przez pracowników może być także niebezpieczne w skutkach dla całej organizacji. Jedną z przyczyn jest m.in. pobranie przez nich np. złośliwego oprogramowania. Na niezabezpieczonych witrynach znajdują się także często wirusy. Pracownik może na nie natrafić, klikając w podejrzane linki lub reklamy, wystawiając w ten sposób firmę na duże zagrożenie związane chociażby z wyciekiem danych. To oznacza, że kontrola służbowych komputerów pozwala nie tylko na zebranie danych na temat tego jak pracownicy korzystają z zasobów internetowych. Wpływa też znacząco na bezpieczeństwo firmowych danych. Jednak, czy aby na pewno pracodawca ma prawo do blokowania stron www?

Więcej ->https://www.eauditor.eu/monitorowanie-uzytkownikow/

Prawo pracodawcy do blokowania pracownikowi stron www

Zgodnie art. 128 zawartym w kodeksie pracy w trakcie czasu pracy pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy. Oznacza to nic innego jak fakt, że powinien on wówczas wykonywać zadania wynikające z jego obowiązków służbowych. Pracownik musi realizować działania określone w ramach jego stanowiska i stosować się do zaleceń przełożonego. W sytuacji, gdy poświęca swój czas pracy na przeglądanie stron internetowych, łamie przepisy zawarte w kodeksie pracy. Pracodawca ma więc pełne prawo do tego, aby prowadzić monitoring poczty służbowej pracownika albo blokować strony internetowe. Jeżeli uzna, że jego zaufanie do pracowników biurowych jest niskie lub co gorsza nakryje ich na marnowaniu czasu pracy – ma solidną podstawę do tego, aby uniemożliwić im przeglądanie niektórych witryn. Takie strony często określane są mianem tzw. pożeraczy czasu, które odwracają uwagę pracownika od pracy. Z oficjalnych badań przeprowadzonych przez firmę Gemius wynika, że roczne straty z powodu odwiedzania nieproduktywnych stron www mogą wynosić nawet 6 tys. zł rocznie. I to na jednego pracownika! Oprócz kwestii związanych z wydajnością, pracodawca jednocześnie niweluje także ryzyko związane z wyciekiem danych w związku z odwiedzaniem przez pracownika niebezpiecznych witryn. Blokuje możliwość korzystania ze stron nieproduktywnych, ale także zagrażających funkcjonowaniu firmy. W tym celu pracodawcy korzystają często z dedykowanych systemów informatycznych. Warto jednak pamiętać o tym, aby o wprowadzeniu programu do nadzorowania komputera poinformować pracowników, których komputery są lub będą objęte nadzorem. W tym celu, wystarczy stosowny zapis w regulaminie pracy, informacja ustna lub mailowa.

Blokowanie stron www

Blokowanie stron www w systemie eAuditor

BTC Website Classification to funkcjonalność w systemie eAuditior, która automatycznie klasyfikuje strony WWW i pozwala skuteczniej zabezpieczyć dane w organizacji. Działa w oparciu o metodę machine learning oraz deep learning. Klasyfikator analizuje adresy URL, z których korzystają pracownicy i sprawdza, czy ich kategoria jest produktywna. Mogą to być strony internetowe dotyczące np. zdrowia i urody czy zakupów i mody. Zablokowane strony klasyfikowane są w oparciu o rzeczywistą ich treść w sposób powtarzalny oraz przypisywane do jednej z 21 kategorii. Poprzez automatyczne monitorowanie klasyfikator określa, czy działania pracowników są wydajne i efektywne. Nawet strony, które nie zostały wcześniej przeanalizowane, będą zablokowane, jeśli posiadają niebezpieczną kategorię, nieważny certyfikat SSL, czy znajdują się w rejestrze stron hazardowych. Co ważne katalog sklasyfikowanych stron jest nieustannie rozbudowywany i dostępny w chmurze. BTC Website Classification oprócz wpływu na wydajność pracowników, przekłada się także na zwiększenie bezpieczeństwa IT. Klasyfikator analizuje strony WWW w poszukiwaniu potencjalnych niebezpieczeństw. Dzięki temu jest w stanie szybciej zareagować na zbliżające się zagrożenie i uchronić organizację przed celowym lub przypadkowym wyciekiem danych.

Jak działa automatyczna klasyfikacja stron www?

Dlaczego warto wybrać klasyfikator stron BTC Website Classification?

Pełna automatyzacja i wysoka skuteczność klasyfikacji

Obecnie stosowane metody oparte są na subiektywnej ocenie operatora, regułach URL lub na gotowych bazach wzorców URL. W praktyce są one jednak mało skuteczne. Rozwiązanie BTC Website Classification pozwala na sklasyfikowanie każdej strony w sposób w pełni automatyczny. Dodatkowo witryny internetowe są ponownie klasyfikowane co miesiąc. Jest to ważne, gdy strona np. zmieni właściciela.

Wysoka szybkość oraz jakość

Klasyfikacja stron www odbywa się bardzo szybko i przebiega przy użyciu trzech niezależnych algorytmów. Standardowy czas klasyfikacji wynosi > 10 stron / sek. Co istotne może być ona zwiększona w zależności od potrzeb klienta.

Klasyfikacja zagranicznych stron internetowych

BTC Website Classification klasyfikuje stronę w oparciu o jej zawartość w języku polskim i angielskim. Pozostałe klasyfikatory dostępne na rynku nie są w stanie blokować np. stron polskich. BTC Process Classification może sklasyfikować każdą stronę zawierającej treść w wyżej wskazanych językach.

Produktywność i bezpieczeństwo

Sklasyfikowane strony internetowe zwracają także informacje na temat produktywności i bezpieczeństwa analizowanej witryny. Strony są sprawdzane pod kątem potencjalnych niebezpieczeństw, między innymi wykrywane są strony mogące wyłudzać dane lub strony zablokowane przez rząd, np. o tematyce hazardowej

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź naszą stronę dedykowaną BTC Webiste Classification – https://www.eauditor.eu/website-classification/

Może Cię zainteresować

2024-11-18T15:42:30+01:00