Jak zapewnić bezpieczne instalowanie aplikacji przez pracowników?

Dowiedz się, jak podnieść bezpieczeństwo instalowania oprogramowań za pomocą kiosku aplikacji

Spis treści

Zamawiam kontakt

Zagrożenia związane z niekontrolowanymi instalacjami

Nieweryfikowane instalacje oprogramowania dokonywane przez pracowników stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa firmy. Mogą one prowadzić do utraty danych, osłabienia wydajności systemu i zwiększenia ryzyka cyberataków.

Najczęstsze zagrożenia związane z niekontrolowanymi instalacjami to:
– zainfekowanie komputera – instalacja nieznanych plików na komputerze często prowadzi do zainfekowania urządzenia złośliwym oprogramowaniem, takim jak wirusy, trojany itp.
– utratę danych – niekontrolowane instalacje oprogramowania mogą uszkodzić lub usunąć ważne dane na komputerze,
– osłabienie wydajności – brak nadzorowania instalacji oprogramowań przez pracowników może obciążać system i powodować spowolnienie działania komputera.

Aby zminimalizować to ryzyko, należy instalować tylko oprogramowania pochodzące z zaufanych źródeł oraz takie, które są aktualne i bezpieczne. Pytanie brzmi – w jaki sposób kontrolować ten proces, aby mieć nadzór nad wszystkimi dokonywanymi instalacjami?

Bezpieczne monitorowanie aplikacji

Jak kontrolować instalacje aplikacji dokonywane przez pracowników?

W dzisiejszych czasach pracownicy korzystają z różnych aplikacji, aby ułatwić sobie codzienną pracę. Jednocześnie instalacja nieodpowiedniego oprogramowania może prowadzić do problemów z bezpieczeństwem IT. Dlatego ważne jest, aby organizacje weryfikowały instalacje aplikacji dokonywane przez swoich pracowników. Poniżej znajdziesz 6 rozwiązań jak kontrolować ten proces, stosując następujące rozwiązania:

  • System IT – pozwala na kontrolowanie i monitorowanie zainstalowanych aplikacji, w tym wykrywanie i rejestrowanie nieautoryzowanych instalacji.
  • Ręczne ograniczenie dostępu – głównie do narzędzi i stron internetowych, które umożliwiają instalację nieautoryzowanych aplikacji.
  • Sandboxing – technologia, która pozwala na uruchamianie aplikacji w izolowanym środowisku, dzięki czemu nie mają one dostępu do systemu operacyjnego i innych oprogramowań.
  • Szkolenie pracowników – w zakresie bezpieczeństwa i wymagań dotyczących instalacji aplikacji.

Każde z tych rozwiązań może pomóc w kontrolowaniu instalacji aplikacji i zapewnieniu bezpieczeństwa IT. Ważne jest, aby dokładnie rozważyć wszystkie opcje i wybrać te, które najlepiej odpowiadają potrzebom i wymaganiom Twojej organizacji.

Bezpieczne instalowanie aplikacji

Narzędzie do kontroli instalacji aplikacji – eAuditor

Decydując się na rozwiązanie, jakim jest zakup systemu IT do kontrolowania instalacji dokonywanych przez pracowników, warto wziąć pod uwagę różne rozwiązania dostępne na rynku. Jednym z nich jest system eAuditor posiadający funkcjonalność Kiosk aplikacji, która jest dostępna z poziomu Panelu Pracownika. Umożliwia instalowanie jedynie oprogramowania zweryfikowanego i zaakceptowanego przez działy IT. Takie działanie pozwala zachować wysoki poziom bezpieczeństwa IT w organizacji. Tym bardziej, że nieznane aplikacje mogą być szkodliwe i zawierać wirusy, co często prowadzi do utraty danych lub ich nieautoryzowanego ujawnienia. Dodatkowo mogą one powodować konflikty z innymi aplikacjami i systemami, co utrudnia ich prawidłowe działanie. Decydując się na wdrożenie Kiosku aplikacji w swojej organizacji zyskasz:
– oszczędność czasu i zasobów działów IT, dzięki łatwemu filtrowaniu i kategoryzacji oprogramowania,
– dodatkowy czas Twoich pracowników, którzy nie muszą być angażowani w każdorazową instalację oprogramowania,
– automatyzację pracy działów IT, dzięki szybkiemu filtrowaniu i możliwości definiowania kategorii oprogramowania,
– bezpieczeństwo instalacji i aktualizacji aplikacji,
– możliwość zbiorczej i spójnej instalacji i deinstalacji aplikacji, zgodnie z wytycznymi działów IT. zbiorcza instalacja i deinstalacja wybranych aplikacji zaakceptowanych przez działy IT.

Kiosk aplikacji

Może Cię zainteresować

2024-11-18T13:57:27+01:00