7 najczęściej popełnianych błędów w zarządzaniu infrastrukturą IT

Dowiedz się, czego unikać, aby odpowiednio zarządzać zasobami IT

Spis treści

Zamawiam kontakt

Zarządzanie infrastrukturą IT w organizacji

Jest to proces, który wymaga odpowiedniego skonfigurowania wszystkich sprzętów znajdujących się w przedsiębiorstwach oraz dokładnego zabezpieczenia. Pozwala znacząco skrócić czas rozwiązywania problemów w organizacji, ułatwiając tym samym pracę realizowaną przez działy IT. Obejmuje także administrowanie zasobów informatycznych, takich jak sprzęt komputerowy, oprogramowanie, dane, serwery oraz sieci, jak również pracowników korzystających z infrastruktury. Odpowiednie zarządzanie infrastrukturą IT pozwala zatem nie tylko na monitorowanie sposobu wykorzystania urządzeń, ale także użytkowników. Może także znacząco obniżyć koszty prowadzenia działalności. Dlatego warto ustrzec się przed najczęściej powielanymi błędami w zarządzaniu infrastrukturą IT.

7 błędów w zarządzaniu infrastrukturą IT

Nieodpowiednie zabezpieczenie sprzętów czy brak kontroli nad ich wykorzystaniem wynikają często z pośpiechu czy rutyny wynikającej z natłoku pracy administratorów IT. Niektóre z tych zachowań mogą prowadzić do wycieku danych, komplikacji pracy działów IT, a nawet stanowić zagrożenie ze strony cyberprzestępców. Przed jakimi więc błędami warto się ustrzec, aby nie doprowadzić do takich zaniedbań w swojej organizacji? Poniżej znajdziesz 7 najczęściej popełnianych błędów w zarządzaniu IT, które zidentyfikowaliśmy na podstawie rozmów z setkami organizacji:

1. Bagatelizowanie procesu zarządzania infrastrukturą IT

Wiele organizacji uważa, że aby zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo IT nie trzeba wcale zarządzać infrastrukturą. Według nich wystarczy jedynie comiesięczna zmiana haseł i regularne tworzenie kopii zapasowych. W rzeczywistości takie działanie powoduje, że zasoby oraz dane znajdujące się na nich nie są odpowiednie chronione. Ważne jest, aby zadbać o ten proces w organizacji poprzez zastosowanie profesjonalnego oprogramowania, które pozwoli na zabezpieczenie wrażliwych danych firmy oraz umożliwi pełne zarządzanie infrastrukturą IT.

2. Niekontrolowanie legalności oprogramowań

Wiele ataków hakerskich związanych było z wykryciem luk w postaci niezaktualizowanego oprogramowania. Należy mieć na uwadze, że zarówno sprzęty jak i oprogramowania wymagają aktualizacji, których zadaniem jest ich wzmocnienie oraz wprowadzenie poprawek bezpieczeństwa. Niestety niesystematyczna kontrola oprogramowania zainstalowanego na komputerach wiąże się również z ryzykiem zainfekowania sprzętu wirusami lub programami szpiegującymi (spyware). Aby uniknąć nieprzyjemnych kar i możliwych zagrożeń, ważne jest odpowiednie zaplanowanie przeprowadzania audytu legalności oprogramowania.

zarządzanie oprogramowaniem

3. Nieodpowiednie monitorowanie komputerów

Sposób wykorzystywania sprzętów firmowych, m.in. komputerów wpływa na stabilność funkcjonowania organizacji. Często jest on nieprawidłowo realizowany. Pracodawca ma prawo monitorować sprzęt swoich pracowników, ale tylko w pewnym zakresie. Niezgodne z prawem jest czytanie prywatnych e-maili, wiadomości z komunikatorów i treści odwiedzanych stron. Co ważne, pracodawca nie może ukrywać faktu wprowadzenia takiego monitoringu w zakładzie pracy, o czym niestety wiele organizacji zapomina. Kwestie związane z kontrolą pracowników powinny zostać zatem określone w umowie o pracę lub znajdować się w regulaminie, tak aby była pewność, że każdy został o tym fakcie powiadomiony.

4. Nieprawidłowo skonfigurowany system helpdesk

Platforma do obsługi zgłoszeń, która ma być pomocna dla użytkowników, musi być dobrze zautomatyzowana, tak aby ułatwić wyszukiwanie odpowiednich zgłoszeń. Kolejnym aspektem jest intuicyjność oprogramowania, która znacznie przyspiesza i usprawnia proces zarządzania zgłoszeniami. System powinien więc umożliwić prostą komunikację z osobami, które zajmują się zgłoszeniami. Niespełnienie tych wymagań, może prowadzić do wydłużenia się czasu odpowiedzi na zgłoszenia, co wpływa na zadowolenie użytkowników z udzielonej im pomocy.

5. Niekontrolowanie procesu nadawania uprawnień użytkownikom do infrastruktury IT

Przypisywanie różnym pracownikom uprawnień administratora do zasobów informatycznych w organizacji stanowi duże zagrożenie dla infrastruktury IT. Często w pośpiechu i bez zastanowienia przyznawane są uprawnienia użytkownikom do sprzętów po to, aby umożliwić im wykonanie operacji wymagających autoryzacji administratora. To znacząco skraca upraszcza proces decyzyjny, ale na pewno nie zwiększa bezpieczeństwa IT. Oznacza to, że jeżeli w ramach firmowej infrastruktury informatycznej nie działa żaden system monitorowania uprawnień użytkowników, pracownik z uprawnieniami administratora może tak naprawdę wszystko. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zadziałał na niekorzyść firmy instalując przypadkowe zainfekowane oprogramowanie czy wykradając bazę danych w firmie. Jest to bardzo niebezpieczne, dlatego dbałość o ten aspekt w zarządzaniu infrastrukturą IT jest naprawdę ważny.

6. Przestarzałe oprogramowania

Korzystanie z nieaktualnych i przestarzałych systemów ogranicza znacząco możliwości związane z administrowaniem zasobów informatycznych. Nowoczesne systemy gwarantują intuicyjne zarządzanie infrastrukturą IT, dzięki zastosowaniu licznych funkcjonalności jak np. zdalny pulpit czy serwer zadań. Dzięki nim możliwe jest zarządzanie infrastrukturą IT bez konieczności przemieszczania się między lokalizacjami. Wszystko odbywa się zdalnie, mobilnie i online. Bez niepotrzebnego tracenia czasu i monitorowania każdego sprzętu indywidualnie.

7. Nieusystematyzowane dane

Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w której nawet po przeprowadzonym audycie sprzętów IT, zgromadzone dane nie są odpowiednio przechowywane ani weryfikowane. Jest to częsty błąd ze strony organizacji. Wszelkie informacje firmowe dotyczące oprogramowania, sprzętu, działań użytkowników, powinny być łatwo dostępne dla działu IT. Zapewnia to odpowiednią ochronę informatyczną i ułatwia wykrywanie problemów, wpływając tym samym na zwiększenie bezpieczeństwa IT.

Firmy powinny zatem zadbać o odpowiednie zarządzanie infrastrukturą IT, aby uniknąć powyższych błędów. Niestosowanie się do niektórych kwestii może prowadzić do poważnych skutków. Warto więc skorzystać z doświadczenia innych, aby nie powielać tych nieprawidłowości w swojej organizacji.

Może Cię zainteresować

2024-11-18T15:41:47+01:00