6 wskazówek do monitorowania sieci LAN
Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy monitorowaniu sieci LAN<
Na czym polega monitorowanie sieci LAN?
To jedna z podstawowych czynności, która powinna być realizowana w działach IT. Polega na regularnym sprawdzaniu działania i stanu sieci lokalnej oraz wykrywaniu i raportowaniu problemów i awarii. Pozwala na śledzenie i kontrolowanie ruchu sieciowego w firmie. W monitorowaniu sieci LAN ważne jest również monitorowanie przepustowości sieci i jej obciążenia, aby zapewnić sprawny przepływ danych i uniknąć blokad sieci. Dzięki temu możliwe jest zapobieganie występowaniu problemów związanych z prędkością połączenia, brakiem dostępności poszczególnych usług czy też wyciekiem danych.
Dlaczego warto monitorować sieci LAN?
Monitorowanie sieci LAN (Local Area Network) jest istotnym aspektem funkcjonowania wielu organizacji. Poniżej wskazaliśmy kilka z najważniejszych powodów, dlaczego warto monitorować sieci.
Szybka identyfikacja i rozwiązywanie problemów z siecią
Monitorowanie sieci LAN pozwala nie tylko w szybki sposób odnaleźć źródło problemu związanego z siecią, ale także na wskazanie jego cech charakterystycznych poprzez ciągłe rejestrowanie awarii i incydentów. Dzięki temu możliwe jest przygotowanie bezpośredniego planu działania i natychmiastowe wdrożenie rozwiązań, co zapewnia wysoką stabilność sieci.
Poprawa wydajności sieci
Monitoring sieci komputerowej pozwala zidentyfikować i usunąć miejsca ograniczające wydajność sieci, co przekłada się na jej lepszą wydajność. Może obejmować zmianę ustawień protokołów sieciowych, dodanie dodatkowych przełączników lub routerów do sieci lub zmianę sposobu zarządzania nią. Dzięki temu zwiększa się szybkość i niezawodność sieci.
Ochrona przed cyberatakami
Funkcjonalność ta umożliwia zapobieganie atakom hakerskim oraz innym niebezpiecznym działaniom zewnętrznym, które mogą uszkodzić sieć lub przejąć nad nią kontrolę. Takie działania minimalizują ryzyko wystąpienia cyberataku oraz pozwalają znacznie wcześniej zabezpieczyć sieć przed jego skutkami. Ochrona sieci przed cyberatakami wymaga jednak ciągłej aktualizacji zabezpieczeń, aby zwiększyć jej skuteczność.
Bezpieczeństwo danych
Monitorując sieci, administrator jest w stanie w czasie rzeczywistym zidentyfikować i zapobiec nieautoryzowanemu dostępowi do danych lub ich utracie. Proces ten obejmuje monitorowanie ruchu sieciowego, aby jak najszybciej wykryć potencjalne zagrożenia i zapobiec im.
Wzrost efektywności pracy
Dzięki monitorowaniu składników sieci, takich jak komputery, routery, przełączniki i inne urządzenia administrator bez większego wysiłku może rozwiązać problemy związane z dostępnością zasobów sieciowych. To znacząco zwiększa efektywność i produktywność jego pracy. Usprawniając proces zarządzania siecią działy IT mogą więc skupić się na ważniejszych zadaniach związanymi z realizacją kluczowych projektów informatycznych.
Program do monitorowania połączeń sieciowych
Aby móc efektywnie monitorować sieci w organizacji konieczne staje się skorzystanie z różnych dostępnych narzędzi i technologii na rynku, takich jak: systemy zarządzające siecią czy specjalistyczne oprogramowania do monitoringu sieci. Jednak które z nich wybrać, aby mieć pewność, że monitoring sieci LAN będzie odbywał się poprawnie? Sprawdź 6 wskazówek, które pomogą Ci podjąć dobrą decyzję.
1. Określ swoje potrzeby – przed rozpoczęciem poszukiwań odpowiedniego programu do monitorowania połączeń sieciowych, zastanów się, jakie funkcje są dla Ciebie najważniejsze i jakiego rodzaju informacje chcesz uzyskać. To pozwoli Ci ograniczyć pole wyboru i znaleźć program, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania.
2. Zwróć uwagę na interfejs użytkownika – upewnij się, że program posiada przyjazny interfejs użytkownika, który jest łatwy w obsłudze i pozwala szybko uzyskać potrzebne informacje.
3. Upewnij się, że program pozwala na monitorowanie ruchu sieciowego – sprawdź, czy system umożliwia śledzenie ruchu sieciowego, uwzględniając przesyłanie danych, ilość pakietów i prędkość transmisji.
4. Sprawdź, czy system posiada alerty o awariach – zwróć uwagę na dostępne opcje otrzymywanie powiadomień o ewentualnych awariach lub problemach z siecią.
5. Upewnij się, że program pozwala na integrację z innymi narzędziami – kwestia ta dotyczy współpracy z narzędziami, które dedykowane są do zarządzania siecią komputerową lub zewnętrznymi systemami zarządzania.
6. Zwróć uwagę na możliwość generowania raportów – upewnij się, że program, który wybierasz pozwala na generowanie raportów o stanie całej sieci LAN i wydajności poszczególnych urządzeń sieciowych o podanym zakresie adresów IP.
Może Cię zainteresować